Każde zdarzenie sportowe możemy obstawić u legalnego bukmachera w Polsce na różne sposoby. Niektórzy bukmacherzy oferują nawet kilkanaście różnych rodzajów zakładów. Jak się w tym nie pogubić? Co jest co? Zapraszamy do lektury tego poradnika, który wyjaśni początkującym, jakie rodzaje zakładów mogą obstawiać.

rodzaje zakładów bukmacherskich
Najpopularniejsze rodzaje zakładów bukmacherskich w Polsce

Zwycięzca meczu 1X2

To najpopularniejszy i najprostszy rodzaj zakładów. Każdy bukmacher posiada go w swojej ofercie. To zakład o zwycięstwo meczu. Obstawiamy w nim wygraną gości, gospodarza albo remis w regulaminowym czasie gry. Co ważne, jeśli nawet musi zostać wyłoniony zwycięstwa meczu i możliwa jest dogrywka albo rzuty karne to nie jest to dla gracza istotne. Liczy się wynik w podstawowym czasie gry.

W niektórych sportach, takich jak siatkówka czy tenis nie ma remisów i ktoś zawsze wygrywa, więc wtedy dostępne są jedynie opcje 1 (gospodarz) i 2 (gość).

Under/Over

Tego typu zakłady mogą dotyczyć nie tylko ilości punktów czy branek w danym meczu, ale także żółtych kartek, rzutów rożnych czy nawet spalonych. Nie liczy się drużyna, a jedynie suma zdarzeń. Bukmacherzy najczęściej wystawiają w tego typu zakładach linię np. 2,5 gola na mecz czy 21,5 gema w meczu tenisa. Naszym zadaniem jest zaś wytypowanie liczby mniejszej lub większej od tej proponowanej przez bukmachera.

jaki kod promocyjny w sts
Darmowy bonus bez wpłaty w STS. Kod promocyjny: BETONLINE

Podwójna szansa 1X/X2/12

To zakład dwu-drogowy, którego celem jest podanie 2 opcji zakładu 1X2.

Możemy tutaj obstawić zdarzenia typu „ remis lub zwycięstwo gości”, „zwycięstwo gospodarzy lub remis” czy też „zwycięstwo gospodarzy, lub gości”.

Handicapy europejskie i azjatyckie

Tego typu zakłady polegają na dodaniu lub odjęciu pewnej liczby goli u jednej z drużyn,a wygrywa ta drużyna, która zdobędzie więcej goli. Handicapy służą głównie do wyrównywania szans grających drużyn lub zawodników.

Draw no bet

Ten zakład spotkamy w dyscyplinach, które mogą mieć trzy rozwiązania i służy on do eliminacji zakładu remisu. Wygląda to tak, że możemy obstawić jedynie zwycięstwo wybranej drużyny, a w przypadku remisu nasz zakład jest zwrócony po kursie 1.00.

Tak naprawdę ten rodzaj zakładów jest równoważny wspomnianemu wcześniej handicapowi azjatyckiemu, ale może się różnić od niego kursem.

Dokładany wynik 

Ten zakład, jak sugeruje zresztą jego nazwa, polega na tym, że musimy wytypować dokładny wynik zakończenia spotkania. Trafienie takiego zdarzenia jest stosunkowo niewielkie, ale za to zakłady tego typu mają wysokie kursy. U niektórych bukmacherów mamy także opcję trochę bardziej rozbudowaną i możemy obstawiać dokładne wyniki pierwszej i drugiej  połowy spotkania. 

Head to Head 

Zakład, który może być zarówno jednodniowy, jak i długoterminowy, ponieważ dotyczy on dwóch z wielu uczestników jakiejś ligi lub turnieju. Dotyczy on ich bezpośredniego spotkania bez zwracania uwagi na pozostałych rywali. Musimy wytypować drużynę, która będzie mieć lepszą pozycję na koniec od rywala.

MoneyLine

To zakład na ostatecznego zwycięzcę danego meczu. Występuje on jednak tylko w dyscyplinach, gdzie po zakończeniu bez rozstrzygnięcia w regulaminowym czasie gry musi zostać przeprowadzona dogrywka lub seria rzutów karnych. Te zakłady są bardzo popularne u amerykańskich bukmacherów, ponieważ w sportach typowo amerykańskich nie ma czegoś takiego jak remis.

Inne rodzaje zakładów:

-BTS, czyli obie drużyny strzelą gola
-następny gol/kartka etc. – zakład wygrywa, gdy to wytypowana przez nas drużyna wykona to, co obstawiliśmy
-czerwona kartka — jak nazwa wskazuje, obstawiamy czy w danym spotkaniu jakiś gracz zobaczy czerwony kartonik,
– karny — podobnie jak powyżej, obstawiamy tylko to czy w danym meczu będzie rzut karny, jego wykorzystanie nie ma znaczenia,
– dany zawodnik — zakład, którego celem jest wytypowanie zawodnika, który strzeli gola,

– pierwszy/ostatni gol — zakład, jak jego nazwa sugeruje, polega na typowaniu drużyny, która zdobędzie pierwszą lub ostatnią bramkę,
– zakłady specjalne – zakłady, w których możemy obstawiać na przykład czy dany zespół wygra do zera, strzeli gola w obu połowach czy utrzyma prowadzenie po jego zdobyciu.

Poprzedni artykułOferta na Formułę 1 u Polskich bukmacherów
Następny artykułNielegalni bukmacherzy w Polsce
Legalni bukmacherzy w Polsce bardzo chętnie oferują graczom rozmaite promocje i bonusy bukmacherskie. Najczęściej są to darmowe zakłady, freebety czy też bonusy bez depozytów. Najlepsi bukmacherzy w Polsce to STS, Betclic i Fortuna.