Team building

O co dokładnie w tym wszystkim chodzi?

Na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że team building jak sama nazwa mówi, nie jest niczym innym niż integracją pracowników. I z pewnością w pewnym sensie jest to prawdą, ponieważ jednym z jej celów jest nawiązanie więzi w grupie. Team building różni się tym od integracji, że wspomniane tworzenie partnerskich stosunków łączymy z nabywaniem praktycznych umiejętności takich, jak podwyższanie wiary w swoje możliwości czy skuteczności w wykonywaniu zadań.

Sposobów na budowanie tego rodzaju zachowań w firmie jest całe mnóstwo, najpopularniejsze są jednak imprezy dla pracowników. To doskonały sposób na łącznie przyjemnego z pożytecznym, a zatrudniony zespół ludzi pochodzi do tego rodzaju wyjazdów raczej z entuzjazmem.

Jak zaplanować team building?

Przede wszystkim należy dokładnie sprecyzować cel. Chodzi o to, że inaczej zaplanujemy event, jeśli naszym zadaniem będzie podniesienie zaufania w grupie a inaczej, gdy będziemy chcieli, aby pracownicy lepiej się poznali. W pierwszym przypadku dobrze dobranym zadaniem będzie na przykład wspólne przejście po linie, rozwieszonej pomiędzy dwoma drzewami, w drugim zabawa w kalambury czy quiz show. Najważniejsze w obu przypadkach jest to, by zadanie wzbudzało zaangażowanie i współdziałanie.

Równie ważnym elementem przy planowaniu team building’u, jest jasne zdefiniowanie procesu komunikacji, bo przecież konsekwentna komunikacja, jest podstawą udanej grupy i osiągalnego sukcesu.

Sposobów na stworzenie pozytywnej atmosfery i świetnie współgrającej grupy pracowników jest całe mnóstwo. Najlepszymi ćwiczeniami jednak są zadania organizowane w plenerze. Zaczynając od zwykłej, dziecinnej zabawy – podchodów, do całodziennej wycieczki do lasu, gdzie przy pełnej współpracy, uczestnicy muszą się z niego wydostać.

Pamiętajmy, że pozytywne doświadczenia z dobrze zaplanowanych zabaw  przenoszą się na stosunki panujące w pracy, a przecież o to właśnie nam chodzi.