Pokerowa historia

Niestety poszukiwania początków tej gry są trudne, a informacje na ten temat- sprzeczne. Wszystkie źródła na ten temat to przede wszystkim historie przekazywane z pokolenia na pokolenie. Większość źródeł jednak podaje, iż jest to gra stworzona na wodzie, a dokładnie wymyślona przez marynarzy pływających po wodach Missisipi. Znudzeni marynarze próbując zająć czymś czas zaczęli grać na pokładach statków o pieniądze lub inne dostępne towary. Początkowo talia składała się z 20 kart, z czego każdy gracz otrzymywał komplet pięciu kart. Wygrywał gracz, który dobierając z puli kart uzyskał kolor lub figury o odpowiedniej wartości. Najlepszy zgarniał wszystko, co do tej pory zostało włożone do puli.

Wtedy poker miał wyłącznie podtekst rozrywkowy i hazardowy. Dziś oprócz tego ma jeszcze charakter sportowy. Oczywiście wielu badaczy doszukuje się początków tej gry w jeszcze  odleglejszych czasach i innych rejonach świata. Stąd obecnie wynika wiele odmian tej gry. Hindusi i Chińczycy opracowali swoje własne reguły gier karcianych.Jedno jest pewne – poker zyskał ogromną popularność i rozprzestrzenił się bardzo szybko.

Grano wszędzie. Prowadzono „podwórkowe rozgrywki” jak i tworzono ekskluzywne salony dla zamożnych elit. Gra ta stała się typowo męską, jednak obecność przy stole pięknych pań była jak najbardziej pożądana. W 1872 ambasador USA w Wielkiej Brytanii publicznie ogłosił zasady gry w tzw. pokera dobieranego. Po 8 latach pojawiła się najpopularniejsza dziś odmiana pokera tzw. Texas Hold’em. Każdy z graczy otrzymuje 2 indywidualne karty. Następnie, krupier wykłada kolejne 3 karty, które są wspólne dla każdego gracza przy stole. Ostatecznie odsłonić można (jeżeli wymaga tego rozgrywka) 5 kart na stole. Texas Hold’em pełen jest rożnych strategii, zagrań oraz blefów. Oczywiście pomocne może okazać się zachowanie „pokerowej twarzy”.

Obecnie na całym świecie odbywane są turnieje transmitowane w telewizji, poker doczekał się także własnych, branżowych czasopism. Jest to rodzaj rozrywki dla ludzi o mocnych nerwach jednak w gronie znajomych staje się świetna zabawą!